10 km Sprint - Oberhof

Biathlon, World Championship, Saturday 11.Feb 2023, Germany

Show more
Pos BiB Name Born Nation Time Shooting
1 1 Johannes Thingnes 1993 Norway 23:21.7 1+0 (1)
2 44 Tarjei 1988 Norway + 14.8 0+0 (0)
3 6 Lægreid Sturla Holm 1997 Norway + 39.9 0+1 (1)
4 70 Dale-Skjevdal Johannes 1997 Norway + 43.6 0+1 (1)
5 35 Pidruchnyi Dmytro 1991 Ukraine + 53.4 0+0 (0)
6 33 Christiansen Vetle Sjåstad 1992 Norway + 59.7 0+1 (1)
7 65 Rastorgujevs Andrejs 1988 Latvia + 01:02.4 0+0 (0)
8 54 Kühn Johannes 1991 Germany + 01:04.8 0+1 (1)
9 3 Fillon Maillet Quentin 1992 France + 01:08.9 0+1 (1)
10 67 Guigonnat Antonin 1991 France + 01:09.0 0+0 (0)
11 8 Samuelsson Sebastian 1997 Sweden + 01:13.1 0+2 (2)
12 26 Strelow Justus 1996 Germany + 01:14.6 0+0 (0)
13 36 Komatz David 1991 Austria + 01:29.1 1+0 (1)
14 17 Krcmar Michal 1991 Czechia + 01:44.0 2+0 (2)
15 25 Stvrtecky Jakub 1998 Czechia + 01:44.6 1+2 (3)
16 12 Claude Fabien 1994 France + 01:46.9 1+0 (1)
17 14 Giacomel Tommaso 2000 Italy + 01:47.8 2+1 (3)
18 24 Ponsiluoma Martin 1995 Sweden + 01:49.0 0+3 (3)
19 19 Rees Roman 1993 Germany + 01:50.4 1+1 (2)
20 18 Iliev Vladimir 1987 Bulgaria + 01:50.7 1+1 (2)
21 5 Dudchenko Anton 1996 Ukraine + 01:53.7 0+1 (1)
22 46 Strømsheim Endre 1997 Norway + 01:55.2 2+1 (3)
23 9 Eder Simon 1983 Austria + 01:58.7 0+0 (0)
24 37 Vaclavik Adam 1994 Czechia + 01:59.3 0+3 (3)
25 21 Hartweg Niklas 2000 Switzerland + 02:02.8 1+1 (2)
26 23 Lapshin Timofei 1988 South Korea + 02:03.8 2+0 (2)
27 47 Femling Peppe 1992 Sweden + 02:05.0 0+1 (1)
28 32 Hofer Lukas 1989 Italy + 02:05.2 1+1 (2)
29 104 Tsymbal Bogdan 1997 Ukraine + 02:08.4 1+0 (1)
30 4 Hiidensalo Olli 1991 Finland + 02:10.3 0+1 (1)
31 41 Schommer Paul 1992 USA + 02:10.4 1+1 (2)
32 7 Coltea George 2000 Romania + 02:18.7 0+1 (1)
33 59 Planko Lovro 2001 Slovenia + 02:24.6 1+0 (1)
34 20 Sima Michal 1992 Slovakia + 02:29.2 1+0 (1)
35 81 Zobel David 1996 Germany + 02:29.9 0+2 (2)
36 27 Jacquelin Emilien 1995 France + 02:31.6 1+3 (4)
37 15 Stalder Sebastian 1998 Switzerland + 02:31.9 1+0 (1)
38 55 Buta George 1993 Romania + 02:32.9 1+0 (1)
39 69 Gunka Jan 2002 Poland + 02:33.2 1+1 (2)
40 112 Lemmerer Harald 1991 Austria + 02:33.6 0+1 (1)
41 64 Mukhin Alexandr 1998 Kazakhstan + 02:34.5 0+1 (1)
42 22 Strolia Vytautas 1992 Lithuania + 02:35.9 1+1 (2)
43 108 Vidmar Anton 2000 Slovenia + 02:36.7 0+0 (0)
44 90 Pryma Artem 1987 Ukraine + 02:37.1 0+2 (2)
45 10 Nelin Jesper 1992 Sweden + 02:40.9 0+2 (2)
46 29 Wright Campbell 2002 USA + 02:41.0 1+1 (2)
47 62 Seppälä Tero 1996 Finland + 02:41.9 0+4 (4)
48 50 Legovic Matija 2005 Croatia + 02:42.8 0+1 (1)
49 73 Perrot Eric 2001 France + 02:43.8 1+2 (3)
50 92 Braunhofer Patrick 1998 Italy + 02:44.1 0+0 (0)
51 103 Ränkel Raido 1990 Estonia + 02:44.3 1+1 (2)
52 96 Finello Jeremy 1992 Switzerland + 02:46.1 1+2 (3)
53 98 Zeni Elia 2001 Italy + 02:46.6 0+1 (1)
54 84 Cisar Alex 2000 Slovenia + 02:47.2 1+1 (2)
55 30 Doll Benedikt 1990 Germany + 02:47.5 3+2 (5)
56 60 Langer Thierry 1991 Belgium + 02:49.4 2+0 (2)
57 2 Magazeev Pavel 1988 Moldova + 02:50.6 1+2 (3)
58 68 Zahkna Rene 1994 Estonia + 02:55.2 1+0 (1)
59 94 Unterweger Dominic 1999 Austria + 02:57.1 0+1 (1)
60 79 Mikyska Tomas 2000 Czechia + 02:57.9 2+1 (3)
61 78 Siimer Kristo 1999 Estonia + 02:58.3 1+1 (2)
62 52 Tachizaki Mikito 1988 Japan + 02:59.1 0+1 (1)
63 11 Fak Jakov 1987 Slovenia + 02:59.7 0+2 (2)
64 111 Lombardot Oscar 2000 France + 03:00.2 2+1 (3)
65 95 Germain Maxime 2001 USA + 03:01.0 2+1 (3)
66 58 Bionaz Didier 2000 Italy + 03:07.6 3+0 (3)
67 34 Claude Florent 1991 Belgium + 03:07.9 1+2 (3)
68 97 Marecek Jonas 2001 Czechia + 03:13.8 1+1 (2)
69 31 Kireyev Vladislav 2000 Kazakhstan + 03:22.5 0+1 (1)
70 83 Kaukenas Tomas 1990 Lithuania + 03:23.2 2+1 (3)
71 105 Laitinen Heikki 1994 Finland + 03:23.6 0+3 (3)
72 99 Burkhalter Joscha 1996 Switzerland + 03:23.9 2+2 (4)
73 45 Ojima Kiyomasa 1998 Japan + 03:28.8 1+1 (2)
74 107 Zawol Marcin 2002 Poland + 03:29.4 0+1 (1)
75 13 Crnkovic Kresimir 1995 Croatia + 03:32.5 1+2 (3)
76 89 Patrijuks Aleksandrs 1993 Latvia + 03:36.5 1+2 (3)
77 86 Nedza-Kubiniec Andrzej 1991 Poland + 03:42.7 1+0 (1)
78 110 Mise Edgars 1998 Latvia + 03:44.6 1+0 (1)
79 88 Sinapov Anton 1993 Bulgaria + 03:48.5 0+3 (3)
80 28 Doherty Sean 1995 USA + 03:51.0 0+4 (4)
81 38 Wiestner Serafin 1990 Switzerland + 03:51.8 3+3 (6)
82 49 Runnalls Adam 1998 Canada + 03:57.8 2+3 (5)
83 48 Makarov Maksim 1995 Moldova + 04:02.0 3+1 (4)
84 87 Nykvist Emil 1997 Sweden + 04:02.8 1+3 (4)
85 56 Dombrovski Karol 1991 Lithuania + 04:03.3 0+1 (1)
86 106 Kiers Trevor 1997 Canada + 04:03.5 1+2 (3)
87 43 Piqueras Garcia Roberto 1990 Spain + 04:03.7 0+1 (1)
88 71 Choi Dujin 1995 South Korea + 04:13.3 0+2 (2)
89 53 Yan Xingyuan 1996 China + 04:14.2 2+0 (2)
90 74 Usov Mihail 1996 Moldova + 04:17.1 3+1 (4)
91 93 Shamaev Dmitrii 1995 Romania + 04:17.3 2+1 (3)
92 16 Gow Christian 1993 Canada + 04:36.0 3+1 (4)
93 42 Kazar Matej 1983 Slovakia + 04:39.0 2+0 (2)
94 82 Pletz Logan 2000 Canada + 04:39.2 2+2 (4)
95 109 Fomin Maksim 2000 Lithuania + 04:54.4 2+2 (4)
96 72 Sirik Sergey 1994 Kazakhstan + 04:55.3 2+1 (3)
97 77 Beauvais Cesar 2000 Belgium + 04:55.7 1+1 (2)
98 101 Bonacci Vincent 2000 USA + 04:57.3 0+4 (4)
99 63 Angelis Apostolos 1993 Greece + 05:15.6 1+2 (3)
100 80 Zhang Chunyu 1998 China + 06:16.5 3+2 (5)
101 91 Nagaoka Keita 2000 Japan + 06:21.5 3+2 (5)
102 61 Rosbo Joachim Weel 1997 Denmark + 06:26.4 2+4 (6)
103 100 Yamamoto Ryu 1999 Japan + 06:29.3 3+3 (6)
104 51 Webb Marcus Bolin 1995 Great Britain + 06:31.5 2+1 (3)
105 102 Ma Guoqiang 2002 China + 06:47.2 2+3 (5)
106 85 Tsourekas Nikolaos 1999 Greece + 07:08.2 4+1 (5)
107 40 Oztunc Zana 1997 Turkey + 07:28.1 3+3 (6)
108 39 Panyik David 1995 Hungary + 07:44.0 1+1 (2)
109 75 Büki Adam 1995 Hungary + 08:07.4 4+2 (6)
110 57 Vukovic Aleksa 2002 Bosnia&Herzegovina + 09:53.2 5+3 (8)
111 76 Harjula Tuomas 1998 Finland + 17:04.8 5+4 (9)
DNS 66 Todev Blagoy 2001 Bulgaria