10 km Sprint - Langdorf-Arbersee

Biathlon, IBU Cup, Thursday 1.Feb 2024, Germany

Show more
Pos BiB Name Born Nation Time Shooting
1 37 Uldal Martin 2001 Norway 25:59.4 0+0 (0)
2 19 Botn Johan-Olav 1999 Norway + 48.8 0+2 (2)
3 43 Frey Isak 2003 Norway + 01:05.4 1+1 (2)
4 14 Øverby Mats 2000 Norway + 01:20.5 0+1 (1)
5 50 Nevland Martin 2001 Norway + 01:40.5 2+1 (3)
6 2 Sørum Vebjørn 1998 Norway + 01:46.3 0+2 (2)
7 38 Betemps Nicolo 2003 Italy + 01:46.7 0+0 (0)
8 31 Riethmueller Danilo 1999 Germany + 01:49.0 0+2 (2)
9 26 Nykvist Emil 1997 Sweden + 01:57.6 0+0 (0)
10 3 Zobel David 1996 Germany + 02:14.7 1+0 (1)
11 35 Cappellari Daniele 1997 Italy + 02:17.4 1+0 (1)
12 52 Romanin Nicola 1994 Italy + 02:19.6 2+0 (2)
13 24 Levet Damien 2001 France + 02:19.8 1+0 (1)
14 8 Guigonnat Antonin 1991 France + 02:20.0 1+2 (3)
15 59 Karlik Mikulas 1999 Czechia + 02:23.6 0+2 (2)
16 73 Lejeune Valentin 2002 France + 02:24.9 2+0 (2)
17 89 Zingerle David 2000 Italy + 02:26.0 1+1 (2)
18 62 Kesper Linus 2003 Germany + 02:27.1 1+0 (1)
19 32 Mukhin Alexandr 1998 Kazakhstan + 02:33.6 0+2 (2)
20 45 Connelly Zachary 2001 Canada + 02:33.7 1+0 (1)
21 28 Ivarsson Anton 2001 Sweden + 02:36.6 0+0 (0)
22 15 Tyshchenko Artem 1993 Ukraine + 02:41.9 1+0 (1)
22 4 Cervenka Vaclav 1999 USA + 02:41.9 0+1 (1)
24 39 Mühlbacher Fredrik 1998 Austria + 02:45.9 1+3 (4)
25 22 Seppälä Tero 1996 Finland + 02:55.7 1+2 (3)
26 80 Pircher Christoph 2003 Italy + 02:57.6 2+0 (2)
27 53 Claude Emilien 1999 France + 03:00.8 1+1 (2)
28 97 Mahon Sebastien 1999 France + 03:03.6 2+1 (3)
29 10 Tsymbal Bogdan 1997 Ukraine + 03:07.5 0+1 (1)
30 60 Danuser Dajan 1996 Switzerland + 03:08.0 1+1 (2)
31 18 Du Pasquier Arnaud 1992 Switzerland + 03:09.2 0+2 (2)
32 41 Tkalenko Ruslan 1992 Ukraine + 03:13.1 1+2 (3)
33 1 Jakob Patrick 1996 Austria + 03:14.6 0+3 (3)
34 16 Beauvais Cesar 2000 Belgium + 03:16.8 0+1 (1)
35 55 Kaiser Simon 1999 Germany + 03:17.9 3+1 (4)
36 5 Puchianu Cornel 1989 Romania + 03:28.8 0+1 (1)
37 48 Mustonen Joni 1994 Finland + 03:39.3 1+3 (4)
38 71 Langegger Christian 2001 Austria + 03:40.5 0+3 (3)
39 23 Tachizaki Mikito 1988 Japan + 03:40.6 1+2 (3)
40 17 Fratzscher Lucas 1994 Germany + 03:44.6 3+2 (5)
41 33 Vaclavik Adam 1994 Czechia + 03:46.6 3+1 (4)
42 51 Kireyev Vladislav 2000 Kazakhstan + 03:46.7 2+1 (3)
43 85 Kreuzer Yannik 1996 Switzerland + 03:47.8 1+1 (2)
44 92 Prosser Maximilian 2001 Austria + 03:49.2 2+1 (3)
45 46 Stefansson Malte 2000 Sweden + 03:51.2 2+2 (4)
46 21 Guiraud Poillot Theo 2002 France + 03:51.8 4+1 (5)
47 42 Stalder Gion 1999 Switzerland + 04:03.9 0+3 (3)
48 67 Hrushchak Dmytrii 2000 Ukraine + 04:08.8 1+2 (3)
49 69 Mukkala Jonni 2000 Finland + 04:08.9 1+3 (4)
50 87 Sjökvist Henning 1998 Sweden + 04:14.4 2+0 (2)
51 40 Jakiela Tomasz 1996 Poland + 04:15.9 1+0 (1)
52 47 Ojima Kiyomasa 1998 Japan + 04:16.8 2+2 (4)
53 11 Pletz Logan 2000 Canada + 04:17.6 2+2 (4)
54 84 Akimov Nikita 2001 Kazakhstan + 04:17.7 0+0 (0)
55 93 Cooper Travis 1996 USA + 04:19.0 1+2 (3)
56 49 Petitjacques Julien 2003 Belgium + 04:21.5 0+2 (2)
57 20 Vasilev Konstantin 2003 Bulgaria + 04:22.1 0+1 (1)
58 64 Skorusa Wojciech 1999 Poland + 04:26.3 1+1 (2)
59 27 Bovisi Sandro 1997 Switzerland + 04:27.5 3+2 (5)
60 7 Oberhauser Magnus 1998 Austria + 04:33.9 1+0 (1)
61 95 Dyussenov Asset 1997 Kazakhstan + 04:34.4 2+1 (3)
62 94 Borovyk Roman 2001 Ukraine + 04:45.5 1+2 (3)
63 57 Lodl Darius 2000 Germany + 04:52.6 5+0 (5)
64 68 Yamamoto Masaharu 2000 Japan + 05:06.8 3+3 (6)
65 61 Dinda Darius 2002 Lithuania + 05:08.7 1+1 (2)
66 54 Flore Raul 1997 Romania + 05:11.0 1+3 (4)
67 12 Bryn Patryk 1998 Poland + 05:13.3 1+3 (4)
68 6 Fauner Daniele 1999 Italy + 05:14.9 4+3 (7)
69 65 Kehva Mark-Markos 2004 Estonia + 05:16.3 1+0 (1)
70 82 Brown Luke 1995 USA + 05:18.4 2+3 (5)
71 56 Banys Linas 1998 Lithuania + 05:22.5 0+2 (2)
72 96 Cigak Nikita 2002 Lithuania + 05:26.2 2+1 (3)
73 44 Piqueras Garcia Roberto 1990 Spain + 05:27.3 1+1 (2)
74 58 Burkhart Nikolas 2001 USA + 05:37.3 1+4 (5)
75 25 Usov Mihail 1996 Moldova + 05:43.1 0+0 (0)
76 30 Angelis Apostolos 1993 Greece + 05:49.0 2+1 (3)
77 77 Brandt Oskar 1995 Sweden + 06:01.7 2+2 (4)
78 72 Kang Yoonjae 1996 South Korea + 06:05.0 3+1 (4)
79 75 Borglum Haldan 1999 Canada + 06:07.0 2+2 (4)
80 34 Terentjev Stepan 1996 Lithuania + 06:30.8 0+2 (2)
81 36 Zashev Vasil 2002 Bulgaria + 06:34.5 1+3 (4)
82 90 Rosbo Joachim Weel 1997 Denmark + 06:34.8 2+0 (2)
83 98 Strum Matthew 1995 Canada + 06:40.8 4+2 (6)
84 9 Schiellerup Rasmus 2001 Denmark + 07:00.1 2+4 (6)
85 13 Neverov Yaroslav 2005 Estonia + 07:07.1 4+2 (6)
86 83 Tsourekas Nikolaos 1999 Greece + 07:08.6 3+1 (4)
87 88 Danadzhiev Tsvetan 2004 Bulgaria + 07:15.8 2+1 (3)
88 76 Rosbo Jacob Weel 2000 Denmark + 07:16.7 4+3 (7)
89 78 Gimenez Javier 1998 Argentina + 07:21.7 0+3 (3)
90 66 Karabadzhakov Valentin 2002 Bulgaria + 07:28.3 2+2 (4)
91 74 Martan Matyas 2004 Czechia + 07:58.3 3+1 (4)
92 70 Sanz Calleja Guzman 1984 Spain + 08:21.6 1+2 (3)
93 91 Gastis Athanasios 2004 Greece + 08:41.2 1+2 (3)
94 81 Santos Victor 1997 Brazil + 12:04.1 2+2 (4)
95 86 Conceicao Silva Thiago 2004 Brazil + 12:21.5 1+2 (3)
96 63 Antonio Figueroa Raul 1988 Mexico + 24:36.0 4+3 (7)
DNS 29 Webb Marcus Bolin 1995 Great Britain
DNF 79 Usov Andrei 1994 Moldova 5+- (5)