Sprint Classic - Planica

Cross-Country, World Championship, Thursday 23.Feb 2023, Slovenia

Show more
Pos BiB Name Born Nation Time
1 2 Klæbo Johannes Høsflot 1996 Norway
2 3 Golberg Pål 1990 Norway
3 7 Chappaz Jules 1999 France
4 4 Novak Michal 1996 Czechia
5 5 Halfvarsson Calle 1989 Sweden
6 8 Chanavat Lucas 1994 France
7 14 Northug Even 1995 Norway
8 20 Jay Renaud 1991 France
9 15 Schoonmaker James Clinton 2000 USA
10 25 Ahonen Ville 1994 Finland
11 1 Valnes Erik 1996 Norway
12 24 Grate Marcus 1996 Sweden
13 13 Häggström Johan 1992 Sweden
14 19 Jouve Richard 1994 France
15 27 Bury Kamil 1995 Poland
16 12 Mocellini Simone 1998 Italy
17 16 Pellegrino Federico 1990 Italy
18 17 De Fabiani Francesco 1993 Italy
19 22 Mäki Joni 1995 Finland
20 28 Ritchie Graham 1998 Canada
21 9 Moilanen Niilo 2001 Finland
22 21 Simenc Miha 1995 Slovenia
23 23 Seller Ludek 1995 Czechia
24 26 Mrkonjic Lukas 1999 Austria
25 30 Kilp Marko 1993 Estonia
26 6 Ogden Ben 2000 USA
27 10 Taugbøl Håvard Solås 1993 Norway
28 11 Cerny Ondrej 1999 Czechia
29 18 Anger Edvin 2002 Sweden
30 29 Brugger Janosch 1997 Germany
31 - Käser Erwan 1992 Switzerland
32 - Vuorinen Lauri 1995 Finland
33 - Föttinger Michael 1997 Austria
34 - Moser Benjamin 1997 Austria
35 - Graz Davide 2000 Italy
35 - McKeever Xavier 2003 Canada
37 - Crv Vili 1999 Slovenia
38 - Cyr Antoine 1998 Canada
39 - Schaad Roman 1993 Switzerland
40 - Vik Lars Young 2001 Australia
41 - Himma Martin 1999 Estonia
42 - Matassov Svyatoslav 2000 Kazakhstan
43 - Riebli Janik 1998 Switzerland
44 - Bolger Kevin 1993 USA
45 - Bortsov Konstantin 1995 Kazakhstan
46 - Young Andrew 1992 Great Britain
47 - Westgård Thomas Hjalmar 1995 Ireland
48 - Clugnet James 1996 Great Britain
49 - Starega Maciej 1990 Poland
50 - Korge Kaarel Kasper 1996 Estonia
51 - Dremljuga Karl Sebastian 2001 Estonia
52 - Gros Anze 2002 Slovenia
53 - Ebina Takanori 1991 Japan
54 - Popa Raul Mihai 1997 Romania
55 - Bryja Sebastian 2002 Poland
56 - Smith Julian 1996 Canada
57 - Drahun Dmytro 1997 Ukraine
58 - Cenek Jachym 2002 Czechia
59 - Vigants Raimo 1999 Latvia
60 - Bellingham Philip 1991 Australia
61 - Karpov Fedor 1998 Kazakhstan
62 - Ikpefan Samuel Uduigowme 1991 Nigeria
63 - Korosec Bostjan 2001 Slovenia
64 - De Campo Seve 1998 Australia
65 - Dal Farra Franco 2000 Argentina
66 - Klimin Olzhas 1996 Kazakhstan
67 - Deyanov Simeon 1994 Bulgaria
68 - Frommelt Robin 2002 Liechtenstein
69 - Kaparkalejs Lauris 2003 Latvia
70 - Skender Marko 2001 Croatia
71 - Renda Andrej 2000 Slovakia
72 - Fodstad Fredrik Gerardo 2001 Colombia
73 - Vaiciulis Modestas 1989 Lithuania
74 - Konya Adam 1992 Hungary
75 - Benediktsson Dagur 1998 Iceland
76 - Lisohor Oleksandr 2004 Ukraine
77 - Eric Strahinja 2000 Bosnia&Herzegovina
78 - Silva Manex 2002 Brazil
79 - Batmunkh Achbadrakh 1994 Mongolia
80 - Aydin Hamit Tarik 2000 Turkey
81 - Firat Yusuf Emre 2000 Turkey
82 - Endrestad Sebastian Kristoffer 1998 Chile
83 - Krampe Bruno - Latvia
84 - Strolia Tautvydas 1995 Lithuania
85 - Stavart Stevenson 2000 Haiti
86 - Denysenko Ruslan 2001 Ukraine
87 - Voskanyan Spartak 2003 Armenia
88 - Chanloung Mark 1995 Thailand
89 - Peshkov Daniel 2002 Bulgaria
90 - Poutot Mathis 2002 Belgium
91 - Sauma Mateo Lorenzo 2004 Argentina
92 - Oglago Amed 1998 Turkey
93 - Saulitis Niks 2001 Latvia
94 - Gomez Gonzalo Angel 1997 Argentina
95 - Grbovic Aleksandar 2003 Montenegro
96 - Talay Yusuf 2001 Turkey
97 - Malchov Todor 2001 Bulgaria
98 - Perusic Petar 2004 Croatia
99 - Lagler Kristof 1994 Hungary
100 - Torres Nahuel Exequiel 2004 Argentina
101 - Santos Victor 1997 Brazil
102 - Milosavljevic Milos 1995 Serbia
103 - Savehshemshki Danial - Iran
104 - Maes Samuel 2005 Belgium
105 - Tretjakov Ernest 2003 Lithuania
106 - Gronlund Timo Juhani 1987 Bolivia
107 - Stevic Milos 2004 Bosnia&Herzegovina
108 - Jada Stavre 1998 North Macedonia
109 - Mallett Theo 2001 Haiti
110 - Grazys Matas 2006 Lithuania
111 - Damjanovski Darko 1981 North Macedonia
112 - Fernandez Yonathan Jesus 1986 Chile
113 - Gastis Athanasios 2004 Greece
114 - Ideus Rodrigo 1987 Colombia
115 - Seyd Seyed Ahmad Reza 2003 Iran
116 - Keyrouz Paul 1988 Lebanon
117 - Cabeca Jose 1996 Portugal
118 - Uberuaga Juan Luis 2003 Chile
119 - Ayala Zavaleta Juan Carlos 1993 Mexico
120 - Osorio Jaime Luis Huerta 1982 Peru
121 - Quintana Carlos Andres 1985 Colombia
122 - Rakhmanberdi Uulu Musa 2003 Kyrgyzstan
123 - Paunovic Djordje 2005 Serbia
124 - Kadyrov Eldar 2003 Kyrgyzstan
125 - Jungbluth Rodriguez Klaus 1979 Ecuador
126 - Karamichos Ioannis 1988 Greece
127 - Turganbaev Islam 2003 Kyrgyzstan
128 - Tir Mahdi 2004 Iran
129 - Lozom Salim 2002 Lebanon
130 - Cabrita Filipe 1979 Portugal
131 - Racero Guillermo 1994 Venezuela
132 - Pineyro Antonio 1991 Mexico
133 - Lau Nicholas 1979 Trinidad & Tobago
DSQ - Tawk Joe 2005 Lebanon
DNS - Tawk Elie 2002 Lebanon
DNS - Saparbekov Artur 2006 Kyrgyzstan
DNS - Poghosyan Tadevos 1993 Armenia
DNS - Jay Lung Ricardo 1970 Panama
DNS - Alireza Rakan 1996 Saudi Arabia