15 km Free - Planica

Cross-Country, World Championship, Wednesday 1.Mar 2023, Slovenia

Show more
Pos BiB Name Born Nation Time
1 44 Krüger Simen Hegstad 1993 Norway 32:17.4
2 64 Amundsen Harald Østberg 1998 Norway + 05.3
3 46 Holund Hans Christer 1989 Norway + 24.6
4 48 Klæbo Johannes Høsflot 1996 Norway + 25.5
5 42 Poromaa William 2000 Sweden + 48.9
6 50 Røthe Sjur 1988 Norway + 52.8
7 30 Esteve Altimiras Irineu 1996 Andorra + 01:06.8
8 52 Moch Friedrich 2000 Germany + 01:08.1
9 68 Musgrave Andrew 1990 Great Britain + 01:17.0
10 60 Parisse Clement 1993 France + 01:21.2
11 56 Lapalus Hugo 1998 France + 01:22.1
12 62 Novak Michal 1996 Czechia + 01:30.3
13 54 Hyvärinen Perttu 1991 Finland + 01:31.9
14 40 Baba Naoto 1996 Japan + 01:32.3
15 70 Patterson Scott 1992 USA + 01:33.0
16 58 Lapierre Jules 1996 France + 01:35.0
17 35 Manificat Maurice 1986 France + 01:39.8
18 25 Dobler Jonas 1991 Germany + 01:40.9
19 33 Schumacher Gus 2000 USA + 01:42.9
20 22 Häggström Johan 1992 Sweden + 01:43.6
21 66 Burman Jens 1994 Sweden + 01:47.0
22 69 Einarsson Snorri 1986 Iceland + 01:52.4
23 18 Ventura Paolo 1996 Italy + 01:54.7
24 8 Anttola Niko 2003 Finland + 01:59.0
25 31 Bögl Lucas 1990 Germany + 02:01.6
26 21 Westgård Thomas Hjalmar 1995 Ireland + 02:06.7
27 36 Ogden Ben 2000 USA + 02:07.7
28 32 Leveille Olivier 2001 Canada + 02:12.5
29 17 Young Andrew 1992 Great Britain + 02:23.9
30 4 Davies Joe 2001 Great Britain + 02:25.1
31 23 Brugger Janosch 1997 Germany + 02:28.6
32 39 Lindholm Remi 1998 Finland + 02:31.5
33 37 Wonders Hunter 1998 USA + 02:41.4
34 26 Dapra Simone 1997 Italy + 02:42.0
35 14 Graz Davide 2000 Italy + 02:46.1
36 13 Fellner Adam 1993 Czechia + 02:47.3
37 38 Klee Beda 1996 Switzerland + 02:49.7
38 53 Simenc Miha 1995 Slovenia + 02:51.7
39 15 Pepene Paul Constantin 1988 Romania + 03:03.1
40 6 Rojo Imanol 1990 Spain + 03:05.1
41 20 Yamashita Haruki 1999 Japan + 03:06.4
42 27 Fähndrich Cyril 1999 Switzerland + 03:06.8
43 34 Vuorela Markus 1996 Finland + 03:08.5
44 24 Bury Dominik 1996 Poland + 03:14.7
45 9 Barp Elia 2002 Italy + 03:16.1
46 12 Ritchie Graham 1998 Canada + 03:16.3
47 16 Himma Martin 1999 Estonia + 03:20.4
48 28 Pralong Candide 1990 Switzerland + 03:22.9
49 63 Licef Miha 1997 Slovenia + 03:23.6
50 19 Anger Edvin 2002 Sweden + 03:35.8
51 11 Alev Alvar Johannes 1993 Estonia + 03:36.2
52 5 Popa Raul Mihai 1997 Romania + 03:38.4
53 65 Bury Kamil 1995 Poland + 03:41.1
53 67 Klimin Olzhas 1996 Kazakhstan + 03:41.1
55 41 Korge Kaarel Kasper 1996 Estonia + 03:42.6
56 59 Mikayelyan Mikayel 1999 Armenia + 03:51.8
57 7 Bashmakov Nail 1995 Kazakhstan + 03:53.2
58 2 Leodolter Philipp 1997 Austria + 04:03.3
59 81 Vik Lars Young 2001 Australia + 04:07.0
60 61 McKeever Xavier 2003 Canada + 04:07.1
61 75 Starega Maciej 1990 Poland + 04:09.5
62 79 Denysenko Ruslan 2001 Ukraine + 04:13.5
63 43 De Campo Seve 1998 Australia + 04:20.1
64 1 Vigants Raimo 1999 Latvia + 04:33.1
65 49 Bryja Sebastian 2002 Poland + 04:35.7
66 87 Batmunkh Achbadrakh 1994 Mongolia + 04:38.4
67 80 Crv Vili 1999 Slovenia + 04:43.0
68 74 Drahun Dmytro 1997 Ukraine + 04:50.4
69 55 Peshkov Daniel 2002 Bulgaria + 05:06.8
70 45 Lukes Tomas 2000 Czechia + 05:06.9
71 47 Bikse Indulis 1995 Latvia + 05:07.6
72 82 Jonsson Albert 1997 Iceland + 05:19.1
73 85 Mulej Jost 2002 Slovenia + 05:24.3
74 78 Lisohor Oleksandr 2004 Ukraine + 05:25.6
75 83 Benediktsson Dagur 1998 Iceland + 05:48.2
76 84 Renda Andrej 2000 Slovakia + 05:56.4
77 77 Kaparkalejs Lauris 2003 Latvia + 05:57.7
78 89 Konya Adam 1992 Hungary + 06:00.6
79 86 Frommelt Robin 2002 Liechtenstein + 06:05.0
80 73 Dal Farra Franco 2000 Argentina + 06:05.9
81 99 Angelis Apostolos 1993 Greece + 06:37.3
82 90 Lagler Kristof 1994 Hungary + 06:56.1
83 71 Eric Strahinja 2000 Bosnia&Herzegovina + 06:58.1
84 93 Voskanyan Spartak 2003 Armenia + 06:58.6
85 98 Büki Adam 1995 Hungary + 07:32.3
86 3 Jada Stavre 1998 North Macedonia + 07:36.0
87 95 Silva Manex 2002 Brazil + 07:41.3
88 92 Tsourekas Nikolaos 1999 Greece + 07:57.2
89 76 Saulitis Niks 2001 Latvia + 08:12.5
90 91 Stevic Milos 2004 Bosnia&Herzegovina + 08:21.7
91 100 Stavart Stevenson 2000 Haiti + 09:12.2
92 96 Savehshemshki Danial - Iran + 09:30.7
93 97 Firat Yusuf Emre 2000 Turkey + 10:00.7
94 94 Talay Yusuf 2001 Turkey + 10:50.4
DSQ 10 Pukhkalo Vitaliy 1992 Kazakhstan
DNS 29 Furger Roman 1990 Switzerland
DNS 51 Deyanov Simeon 1994 Bulgaria
DNS 72 Malchov Todor 2001 Bulgaria
DNF 57 Karpov Fedor 1998 Kazakhstan
DNF 88 Damjanovski Darko 1981 North Macedonia