Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
15 km Classic - Liberec
Cross-Country, World Championship, Friday 20.Feb 2009, Czechia
History
Results
Startlist
Show more
Pos
BiB
Name
Born
Nation
Time
1
36
Veerpalu
Andrus
1971
Estonia
38:54.4
2
48
Bauer
Lukas
1977
Czechia
+ 06.3
3
38
Heikkinen
Matti
1983
Finland
+ 16.4
4
21
Freeman
Kris
1980
USA
+ 17.7
5
35
Mae
Jaak
1972
Estonia
+ 30.7
6
50
Cologna
Dario
1986
Switzerland
+ 33.3
7
41
Rønning
Eldar
1982
Norway
+ 41.2
8
46
Olsson
Johan
1980
Sweden
+ 42.1
9
39
Angerer
Tobias
1977
Germany
+ 50.5
10
15
Bajcicak
Martin
1976
Slovakia
+ 57.5
11
9
Göring
Franz
1984
Germany
+ 58.3
12
43
Jauhojärvi
Sami
1981
Finland
+ 58.4
13
34
Filbrich
Jens
1979
Germany
+ 01:01.8
14
44
Gaillard
Jean Marc
1980
France
+ 01:04.6
15
22
Hjelmeset
Odd-Bjørn
1971
Norway
+ 01:05.2
16
13
Poltoranin
Alexey
1987
Kazakhstan
+ 01:05.5
17
11
Batory
Ivan
1975
Slovakia
+ 01:18.8
18
37
Södergren
Anders
1977
Sweden
+ 01:19.5
19
32
Rotchev
Vassili
1980
Russia
+ 01:25.6
20
16
Rickardsson
Daniel
1982
Sweden
+ 01:25.8
21
10
Grey
George
1979
Canada
+ 01:26.2
22
25
Jaks
Martin
1986
Czechia
+ 01:30.3
23
42
Vittoz
Vincent
1975
France
+ 01:31.9
24
28
Checchi
Valerio
1980
Italy
+ 01:37.3
25
14
Novikov
Sergej
1980
Russia
+ 01:40.4
26
30
Livers
Toni
1983
Switzerland
+ 01:42.9
27
12
Rousselet
Alexandre
1977
France
+ 01:47.4
27
29
Clara
Roland
1982
Italy
+ 01:47.4
29
45
Northug
Petter
1986
Norway
+ 02:00.7
30
24
Magal
Jiri
1977
Czechia
+ 02:06.6
31
17
Fredriksson
Mathias
1973
Sweden
+ 02:07.3
32
20
Cherepanov
Sergey
1986
Kazakhstan
+ 02:10.2
33
8
Gullo
Giovanni
1983
Italy
+ 02:21.1
34
47
Sundby
Martin Johnsrud
1984
Norway
+ 02:23.1
35
4
Leybyuk
Roman
1977
Ukraine
+ 02:23.4
36
6
Harvey
Alex
1988
Canada
+ 02:25.0
37
40
Kershaw
Devon
1982
Canada
+ 02:28.7
38
49
Teichmann
Axel
1979
Germany
+ 02:32.1
39
33
Rehemaa
Aivar
1982
Estonia
+ 02:43.6
40
1
Kreczmer
Maciej
1981
Poland
+ 02:54.8
41
19
Perrillat-Collomb
Christophe
1979
France
+ 02:56.9
42
58
Putsko
Olexander
1981
Ukraine
+ 03:08.7
43
23
Kuznetsov
Alexander
1982
Russia
+ 03:11.0
44
53
Honda
Shohei
1982
Japan
+ 03:12.4
45
27
Vylegzhanin
Maxim
1982
Russia
+ 03:17.1
46
51
Hirner
Manuel
1985
Austria
+ 03:25.5
47
3
Velichko
Yevgeniy
1987
Kazakhstan
+ 03:30.8
48
55
Vilarrubla
Vicenc
1981
Spain
+ 03:38.9
49
57
Southam
James
1978
USA
+ 03:43.4
50
7
Burgermeister
Reto
1975
Switzerland
+ 03:46.3
51
60
Sim
Ben
1985
Australia
+ 03:51.1
52
62
Cook
Chris
1980
USA
+ 03:55.3
53
56
Tsinzov
Veselin
1986
Bulgaria
+ 04:01.2
54
52
Butler
Christopher
1986
Canada
+ 04:05.6
55
54
Shtun
Vitaliy
1986
Ukraine
+ 04:08.5
56
64
Musgrave
Andrew
1990
Great Britain
+ 04:21.2
57
5
Kärp
Algo
1985
Estonia
+ 04:32.2
58
18
Hofer
David
1983
Italy
+ 04:42.6
59
31
Chebotko
Nikolay
1982
Kazakhstan
+ 04:44.3
60
2
Lasutkin
Alexander
1983
Belarus
+ 04:51.8
61
59
Onda
Yuichi
1980
Japan
+ 04:56.5
62
63
Soulie
Francois
1978
Andorra
+ 05:06.8
63
68
Thor Olsen
Jonas
1978
Denmark
+ 05:31.2
64
61
Pepene
Paul Constantin
1988
Romania
+ 05:33.4
65
74
Sørensen
Sebastian
1984
Denmark
+ 06:02.0
66
69
Wenlong
Xu
1987
China
+ 06:04.0
67
66
Gutierrez
Javier
1985
Spain
+ 06:40.6
68
70
Watson
Callum
1989
Australia
+ 06:40.9
69
71
Liepins
Arvis
1990
Latvia
+ 07:21.1
70
67
Mock
Andrew
1982
Australia
+ 07:38.0
71
73
Mølgaard
Asgar Fischer
1983
Denmark
+ 08:35.9
72
72
Burgov
Ivan
1986
Bulgaria
+ 10:26.3
73
65
Strolia
Mantas
1986
Lithuania
+ 11:34.7
DNQ
-
Lee
Jun-Gil
1985
South Korea
DNQ
-
Rojin
Artim
1986
Kyrgyzstan
DNQ
-
Paipals
Jainas
1983
Latvia
DNQ
-
Ghisler
Ulrich
1967
Denmark
DNQ
-
Grimmer
Nick
1983
Australia
DNQ
-
Novoselski
Aleksei
1985
Lithuania
DNQ
-
Platt
Simon James
1989
Great Britain
DNQ
-
Kuzmin
Daniel
1978
Israel
DNQ
-
Velichkov
Lyuben
1990
Bulgaria
DNQ
-
Sargsyan
Hovhannes
1987
Armenia
DNQ
-
Tagscherer
Zoltan
1976
Hungary
DNQ
-
Darlington
Chris
1982
Australia
DNQ
-
Vaiciulis
Modestas
1989
Lithuania
DNQ
-
Peters
Kari
1985
Luxembourg
DNQ
-
Gkounko
Alexis
1975
Greece
DNQ
-
Grigoryan
Argam
1990
Armenia
DNQ
-
Yusufuoglu
Ömer
1990
Turkey
DNQ
-
Seyd
Seyed Sattar
1987
Iran
DNQ
-
Poghosyan
Tadevos
1993
Armenia
DNQ
-
Langer
Thorsten
1971
Belgium
DNQ
-
Anglem
Nat
1973
New Zealand
DNQ
-
Mirhashemi
Seyed Motjaba
1966
Iran
DNQ
-
Dorjgotov
Tumur
1989
Mongolia
DNQ
-
Langer
Stephan
1976
Belgium
DNQ
-
Nakas
Georgios
1978
Greece
DNQ
-
Oğlago
Sebahattin
1984
Turkey
DNQ
-
Lannes
Carlos
1979
Argentina
DNQ
-
Kappas
Dimitiros
1989
Greece
DNQ
-
Barbagiannis
Athanassios
1987
Greece
DNQ
-
Khash Erdene
Khurelbataar
1983
Mongolia
DNQ
-
Murphy
Tucker
1981
Bermuda
DNQ
-
Hollo
Matyas
1977
Hungary
DNQ
-
Savehshemsaki
Hossein
1983
Iran
DNQ
-
Palfy
Mate
1988
Hungary
DNQ
-
Sherpa
Dachhiri
1969
Nepal
DNQ
-
Ballentine
Iain
1978
Ireland
DNQ
-
Huggins-Chan
Sean
1970
Trinidad & Tobago
DNQ
-
Carcelen
Roberto
1970
Peru
DNQ
-
Silva
Danny
1973
Portugal
DNQ
-
Lundup
Tashi
1984
India
DNQ
-
Boit
Philip
1971
Kenya
DNQ
-
Freitas
Helio
1969
Brazil
DNQ
-
Dorji
Angchok
1984
India
DNQ
-
McLaughlin
Conor Brian
1978
Ireland
DNQ
-
Baena
Cesar
1986
Venezuela
DNQ
-
Standen
Alexander
1990
Great Britain
DNF
26
Nousiainen
Ville
1983
Finland
DNF
75
Kalnups
Aigars
1986
Latvia