Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Hall of Fame
Annual Cups
Championships
Maraton
Misc
Victories
Individual
Normal Hill
Large Hill
Team
Team Sprint
All
OWG
WSC
Date
Gold
Silver
Bronze
2023
WSC
Planica
Riiber
Jarl Magnus
Schmid
Julian
Rehrl
Franz-Josef
2021
WSC
Oberstdorf
Riiber
Jarl Magnus
Herola
Ilkka
Oftebro
Jens Lurås
2019
WSC
Seefeld
Riiber
Jarl Magnus
Gruber
Bernhard
Watabe
Akito
2017
WSC
Lahti
Rydzek
Johannes
Frenzel
Eric
Kircheisen
Björn
2015
WSC
Falun
Rydzek
Johannes
Pittin
Alessandro
Lamy Chappuis
Jason
2013
WSC
Val di Fiemme
Lamy Chappuis
Jason
Stecher
Mario
Kircheisen
Björn
2011
WSC
Holmenkollen
Frenzel
Eric
Edelmann
Tino
Gottwald
Felix
2009
WSC
Liberec
Lodwick
Todd
Schmid
Jan
Demong
Bill
2007
WSC
Sapporo
Ackermann
Ronny
Demong
Bill
Koivuranta
Anssi
2005
WSC
Oberstdorf
Ackermann
Ronny
Kircheisen
Björn
Gottwald
Felix
2003
WSC
Val di Fiemme
Ackermann
Ronny
Gottwald
Felix
Lajunen
Samppa
2001
WSC
Lahti
Engen Vik
Bjarte
Lajunen
Samppa
Gottwald
Felix
1999
WSC
Ramsau
Engen Vik
Bjarte
Lajunen
Samppa
Sinitzyn
Dmitri
1997
WSC
Trondheim
Ogiwara
Kenji
Engen Vik
Bjarte
Guy
Fabrice
1995
WSC
Thunder Bay
Lundberg
Fred Børre
Mantila
Jari
Guillaume
Sylvain
1993
WSC
Falun
Ogiwara
Kenji
Apeland
Knut Tore
Elden
Trond Einar
1991
WSC
Val di Fiemme
Lundberg
Fred Børre
Sulzenbacher
Klaus
Ofner
Klaus
1989
WSC
Lahti
Elden
Trond Einar
Dundukov
Andrej
Bredesen
Trond-Arne
1987
WSC
Oberstdorf
Løkken
Torbjørn
Bredesen
Trond-Arne
Weinbuch
Hermann
1985
WSC
Seefeld
Weinbuch
Hermann
Andersen
Geir
Karjalainen
Jouko
1982
WSC
Holmenkollen
Sandberg
Tom
Winkler
Konrad
Dotzauer
Uwe
1978
WSC
Lahti
Winkler
Konrad
Miettinen
Rauno
Wehling
Ulrich
1974
WSC
Falun
Wehling
Ulrich
Deckert
Günther
Hula
Stefan
1970
WSC
Vysoke Tatra
Rygl Sr.
Ladislav
Nogovitsyn
Nikolay
Drjagin
Vjatscheslav
1966
WSC
Holmenkollen
Thoma
Georg
Keller
Franz
Kälin
Alois
1962
WSC
Zakopane
Larsen
Arne
Kochkin
Dmitri
Fagerås
Ole Hendrik
1958
WSC
Lahti
Korhonen
Paavo
Stenersen
Sverre
Gundersen
Gunder
1954
WSC
Falun
Stenersen
Sverre
Gundersen
Gunder
Mårdalen
Kjetil
1950
WSC
Lake Placid NY
Hasu
Heikku
Gjermundshaug
Ottar
Slåttvik
Simon
1939
WSC
Zakopane
Berauer
Gustl
Sellin
Gustav-Adolf
Fosseide
Magnar
1938
WSC
Lahti
Hoffsbakken
Olaf
Westbergh
John
Vinjarengen
Hans
1937
WSC
Chamonix
Røen
Sigurd
Kårby
Rolf
Valkama
Aarne
1935
WSC
Vysoke Tatra
Hagen
Oddbjørn
Valonen
Lauri
Bogner
Willy
1934
WSC
Solleftea
Hagen
Oddbjørn
Kolterud
Sverre
Vinjarengen
Hans
1933
WSC
Innsbruck
Eriksson
Sven
Bartoň
Antonín
Bosio
Harald
1931
WSC
Oberhof
Grøttumsbraaten
Johan
Kolterud
Sverre
Rustadstuen
Arne
1930
WSC
Holmenkollen
Vinjarengen
Hans
Skagnæs
Leif
Lunde
Knut
1929
WSC
Zakopane
Vinjarengen
Hans
Stenen
Ole
Järvinen
Esko
1927
WSC
Cortina d'Ampezza
Burkert
Rudolf
Německý
Otakar
Wende
Frantisek
1926
WSC
Lahti
Grøttumsbraaten
Johan
Haug
Thorleif
Landvik
Einar
1925
WSC
Johannisbad
Německý
Otakar
Adolf
Josef
Affentranger
Xavier