Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Hall of Fame
Annual Cups
Championships
Nations
Shooting
Maraton
Misc
Victories
Main
Individual
Sprint
Pursuit
Mass Start
Relay
Team
All
OWG
WSC
Men
Women
Date
Gold
Silver
Bronze
2024
WSC
Nove Mesto
Bø
Johannes Thingnes
Lægreid
Sturla Holm
Christiansen
Vetle Sjåstad
2023
WSC
Oberhof
Bø
Johannes Thingnes
Lægreid
Sturla Holm
Samuelsson
Sebastian
2022
OWG
Taizicheng
Fillon Maillet
Quentin
Bø
Tarjei
Latypov
Eduard
2021
WSC
Pokljuka
Jacquelin
Emilien
Samuelsson
Sebastian
Bø
Johannes Thingnes
2020
WSC
Antholz-Anterselva
Jacquelin
Emilien
Bø
Johannes Thingnes
Loginov
Alexander
2019
WSC
Östersund
Pidruchnyi
Dmytro
Bø
Johannes Thingnes
Fillon Maillet
Quentin
2018
OWG
Pyeongchang
Fourcade
Martin
Samuelsson
Sebastian
Doll
Benedikt
2017
WSC
Hochfilzen
Fourcade
Martin
Bø
Johannes Thingnes
Bjørndalen
Ole Einar
2016
WSC
Holmenkollen
Fourcade
Martin
Bjørndalen
Ole Einar
Svendsen
Emil Hegle
2015
WSC
Kontiolahti
Lesser
Erik
Shipulin
Anton
Bø
Tarjei
2014
OWG
Sochi
Fourcade
Martin
Moravec
Ondrej
Beatrix
Jean Guillaume
2013
WSC
Nove Mesto
Svendsen
Emil Hegle
Fourcade
Martin
Shipulin
Anton
2012
WSC
Ruhpolding
Fourcade
Martin
Bergman
Carl Johan
Shipulin
Anton
2011
WSC
Khanty-Mansijsk
Fourcade
Martin
Svendsen
Emil Hegle
Bø
Tarjei
2010
OWG
Whistler
Ferry
Björn
Sumann
Christoph
Jay
Vincent
2009
WSC
Pyeongchang
Bjørndalen
Ole Einar
Tchoudov
Maxim
Os
Alexander
2008
WSC
Östersund
Bjørndalen
Ole Einar
Tchoudov
Maxim
Wolf
Alexander
2007
WSC
Antholz-Anterselva
Bjørndalen
Ole Einar
Tchoudov
Maxim
Defrasne
Vincent
2006
OWG
Pragelato
Defrasne
Vincent
Bjørndalen
Ole Einar
Fischer
Sven
2005
WSC
Hochfilzen
Bjørndalen
Ole Einar
Tchepikov
Sergei
Fischer
Sven
2004
WSC
Oberhof
Gross
Ricco
Poiree
Raphaël
Bjørndalen
Ole Einar
2003
WSC
Khanty-Mansijsk
Gross
Ricco
Hanevold
Halvard
Puurunen
Paavo
2002
OWG
Soldier Hollow UT
Bjørndalen
Ole Einar
Poiree
Raphaël
Gross
Ricco
2001
WSC
Pokljuka
Rostovtsev
Pavel
Poiree
Raphaël
Fischer
Sven
2000
WSC
Holmenkollen
Luck
Frank
Rostovtsev
Pavel
Poiree
Raphaël
1999
WSC
Kontiolahti
Gross
Ricco
Luck
Frank
Fischer
Sven
1998
WSC
Pokljuka
Drachev
Vladimir
Bjørndalen
Ole Einar
Poiree
Raphaël
1997
WSC
Brezno-Osrblie
Maigourov
Viktor
Tarasov
Sergei Sen.
Bjørndalen
Ole Einar