Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Hall of Fame
Annual Cups
Championships
Nations
Shooting
Maraton
Misc
Victories
Main
Individual
Sprint
Pursuit
Mass Start
Relay
Team
All
OWG
WSC
Men
Women
Date
Gold
Silver
Bronze
2024
WSC
Nove Mesto
Bø
Johannes Thingnes
Bø
Tarjei
Doll
Benedikt
2023
WSC
Oberhof
Bø
Johannes Thingnes
Lægreid
Sturla Holm
Samuelsson
Sebastian
2022
OWG
Taizicheng
Fillon Maillet
Quentin
Smolski
Anton
Bø
Johannes Thingnes
2021
WSC
Pokljuka
Lægreid
Sturla Holm
Peiffer
Arnd
Dale-Skjevdal
Johannes
2020
WSC
Antholz-Anterselva
Fourcade
Martin
Bø
Johannes Thingnes
Landertinger
Dominik
2019
WSC
Östersund
Peiffer
Arnd
Iliev
Vladimir
Bø
Tarjei
2018
OWG
Pyeongchang
Bø
Johannes Thingnes
Fak
Jakov
Landertinger
Dominik
2017
WSC
Hochfilzen
Bailey
Lowell
Moravec
Ondrej
Fourcade
Martin
2016
WSC
Holmenkollen
Fourcade
Martin
Landertinger
Dominik
Eder
Simon
2015
WSC
Kontiolahti
Fourcade
Martin
Svendsen
Emil Hegle
Moravec
Ondrej
2014
OWG
Sochi
Fourcade
Martin
Lesser
Erik
Garanichev
Evgeniy
2013
WSC
Nove Mesto
Fourcade
Martin
Burke
Tim
Lindström
Fredrik
2012
WSC
Ruhpolding
Fak
Jakov
Fourcade
Simon
Soukup
Jaroslav
2011
WSC
Khanty-Mansijsk
Bø
Tarjei
Maksimov
Maxim
Sumann
Christoph
2010
OWG
Whistler
Svendsen
Emil Hegle
Bjørndalen
Ole Einar
Novikov
Sergey
-
2009
WSC
Pyeongchang
Bjørndalen
Ole Einar
Stephan
Christoph
Fak
Jakov
2008
WSC
Östersund
Svendsen
Emil Hegle
Bjørndalen
Ole Einar
Maksimov
Maxim
2007
WSC
Antholz-Anterselva
Poiree
Raphaël
Greis
Michael
Slesingr
Michal
2006
OWG
Pragelato
Greis
Michael
Bjørndalen
Ole Einar
Hanevold
Halvard
2005
WSC
Hochfilzen
Dostal
Roman
Greis
Michael
Gross
Ricco
2004
WSC
Oberhof
Poiree
Raphaël
Sikora
Tomasz
Bjørndalen
Ole Einar
2003
WSC
Khanty-Mansijsk
Hanevold
Halvard
Hietalahti
Vesa
Gross
Ricco
2002
OWG
Soldier Hollow UT
Bjørndalen
Ole Einar
Luck
Frank
Maigourov
Viktor
2001
WSC
Pokljuka
Puurunen
Paavo
Sashurin
Vadim
Bricis
Ilmars
2000
WSC
Holmenkollen
Rottmann
Wolfgang
Gredler
Ludwig
Luck
Frank
1999
WSC
Holmenkollen
Fischer
Sven
Gross
Ricco
Sashurin
Vadim
1998
OWG
Nozawa Onsen
Hanevold
Halvard
Carrara
Pieralberto
Aidarov
Alexei
1997
WSC
Brezno-Osrblie
Gross
Ricco
Ryzhenkov
Oleg
Gredler
Ludwig
1996
WSC
Ruhpolding
Tarasov
Sergei Sen.
Drachev
Vladimir
Sashurin
Vadim
1995
WSC
Antholz-Anterselva
Sikora
Tomasz
Tyldum
Jon Åge
Ryzhenkov
Oleg
1994
OWG
Lillehammer
Tarasov
Sergei Sen.
Luck
Frank
Fischer
Sven
1993
WSC
Borovetz
Zingerle
Andreas
Tarasov
Sergei Sen.
Tchepikov
Sergei
1992
OWG
Les Saisies
Redkin
Evgenij
Kirchner
Mark
Löfgren
Mikael
1991
WSC
Lahti
Kirchner
Mark
Popov
Alexandr
Kvalfoss
Eirik
1990
WSC
Minsk-Raubichi
Medvedtsev
Valeriy
Tchepikov
Sergei
Zdanovitch
Anatoli
1989
WSC
Feistritz
Kvalfoss
Eirik
Fenne
Gisle
Fischer
Fritz
1988
OWG
Canmore
Rötsch
Frank-Peter
Medvedtsev
Valeriy
Passler
Johann
1987
WSC
Lake Placid NY
Rötsch
Frank-Peter
Thompson
Josh
Matous
Jan
1986
WSC
Holmenkollen
Medvedtsev
Valeriy
Sehmisch
Andre
Eder
Alfred
1985
WSC
Ruhpolding
Kashkarov
Yuri
Rötsch
Frank-Peter
Piiponen
Tapio
1984
OWG
Veliko Polje
Angerer
Peter
Rötsch
Frank-Peter
Kvalfoss
Eirik
1983
WSC
Antholz-Anterselva
Ullrich
Frank
Rötsch
Frank-Peter
Angerer
Peter
1982
WSC
Minsk-Raubichi
Ullrich
Frank
Kvalfoss
Eirik
Krokstad
Terje
1981
WSC
Lahti
Ikola
Heikki
Ullrich
Frank
Antila
Erkki
1980
OWG
Lake Placid NY
Alyabyev
Anatoly
Ullrich
Frank
Rösch
Eberhard
1979
WSC
Ruhpolding
Siebert
Klaus
Tikhonov
Aleksandr
Johansen
Sigleif
1978
WSC
Hochfilzen
Lirhus
Odd
Ullrich
Frank
Rösch
Eberhard
1977
WSC
Vingrom
Ikola
Heikki
Johansen
Sigleif
Tikhonov
Aleksandr
1976
OWG
Seefeld
Kruglov
Nikolay
Ikola
Heikki
Yelizarov
Aleksandr
1975
WSC
Antholz-Anterselva
Ikola
Heikki
Kruglov
Nikolay
Saira
Esko
1974
WSC
Minsk-Raubichi
Suutarinen
Juhani
Garnita
Gheorghe
Svendsberget
Tor
1973
WSC
Lake Placid NY
Tikhonov
Aleksandr
Kovalev
Gennadiy
Svendsberget
Tor
1972
OWG
Sapporo
Solberg
Magnar
Knauthe
Hansjörg
Arwidsson
Lars-Göran
1971
WSC
Hämeenlinna
Speer
Dieter
Tikhonov
Aleksandr
Solberg
Magnar
1970
WSC
Östersund
Tikhonov
Aleksandr
Svendsberget
Tor
Mamatov
Viktor
1969
WSC
Zakopane
Tikhonov
Aleksandr
Safin
Rinnat
Solberg
Magnar
1968
OWG
Autrans - Grenoble
Solberg
Magnar
Tikhonov
Aleksandr
Gundartsev
Vladimir
1967
WSC
Altenberg
Mamatov
Viktor
Szczepaniak
Stanislaw
Istad
Jon
1966
WSC
Garmisch Partenkirchen
Istad
Jon
Sobczak
Josef
Gundartsev
Vladimir
1965
WSC
Elverum
Jordet
Olav
Puzanov
Nikolay
Tyrväinen
Antti
1964
OWG
Seefeld
Melanin
Vladimir
Privalov
Alexandr
Jordet
Olav
1963
WSC
Seefeld
Melanin
Vladimir
Tyrväinen
Antti
Posti
Hannu Kalevi
1962
WSC
Hämeenlinna
Melanin
Vladimir
Tyrväinen
Antti
Pshenitsyn
Valentin
1961
WSC
Umeå
Huuskonen
Kalevi
Privalov
Alexandr
Repo
Paavo
1960
OWG
McKinney Creek CA
Lestander
Klas
Tyrväinen
Antti
Privalov
Alexandr
1959
WSC
Courmayeur
Melanin
Vladimir
Sokolov
Dmitry
Agge
Sven
1958
WSC
Saalfelden
Wiklund
Adolf
Gunneriusson
Olle
Butakov
Viktor