Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Hall of Fame
Annual Cups
Championships
Nations
Shooting
Maraton
Misc
Victories
Main
Individual
Sprint
Pursuit
Mass Start
Relay
Team
All
OWG
WSC
Men
Women
Date
Gold
Silver
Bronze
2024
WSC
Nove Mesto
Lægreid
Sturla Holm
Bø
Johannes Thingnes
Christiansen
Vetle Sjåstad
2023
WSC
Oberhof
Bø
Johannes Thingnes
Bø
Tarjei
Lægreid
Sturla Holm
2022
OWG
Taizicheng
Bø
Johannes Thingnes
Fillon Maillet
Quentin
Bø
Tarjei
2021
WSC
Pokljuka
Ponsiluoma
Martin
Desthieux
Simon
Jacquelin
Emilien
2020
WSC
Antholz-Anterselva
Loginov
Alexander
Fillon Maillet
Quentin
Fourcade
Martin
2019
WSC
Östersund
Bø
Johannes Thingnes
Loginov
Alexander
Fillon Maillet
Quentin
2018
OWG
Pyeongchang
Peiffer
Arnd
Krcmar
Michal
Windisch
Dominik
2017
WSC
Hochfilzen
Doll
Benedikt
Bø
Johannes Thingnes
Fourcade
Martin
2016
WSC
Holmenkollen
Fourcade
Martin
Bjørndalen
Ole Einar
Semenov
Sergey
2015
WSC
Kontiolahti
Bø
Johannes Thingnes
Smith
Nathan
Bø
Tarjei
2014
OWG
Sochi
Bjørndalen
Ole Einar
Landertinger
Dominik
Soukup
Jaroslav
2013
WSC
Nove Mesto
Svendsen
Emil Hegle
Fourcade
Martin
Fak
Jakov
2012
WSC
Ruhpolding
Fourcade
Martin
Svendsen
Emil Hegle
Bergman
Carl Johan
2011
WSC
Khanty-Mansijsk
Peiffer
Arnd
Fourcade
Martin
Bø
Tarjei
2010
OWG
Whistler
Jay
Vincent
Svendsen
Emil Hegle
Fak
Jakov
2009
WSC
Pyeongchang
Bjørndalen
Ole Einar
Berger
Lars
Hanevold
Halvard
2008
WSC
Östersund
Tchoudov
Maxim
Hanevold
Halvard
Bjørndalen
Ole Einar
2007
WSC
Antholz-Anterselva
Bjørndalen
Ole Einar
Slesingr
Michal
Deryzemlya
Andriy
2006
OWG
Pragelato
Fischer
Sven
Hanevold
Halvard
Andresen
Frode
2005
WSC
Hochfilzen
Bjørndalen
Ole Einar
Fischer
Sven
Bricis
Ilmars
2004
WSC
Oberhof
Poiree
Raphaël
Gross
Ricco
Bjørndalen
Ole Einar
2003
WSC
Khanty-Mansijsk
Bjørndalen
Ole Einar
Gross
Ricco
Vitek
Zdenek
2002
OWG
Soldier Hollow UT
Bjørndalen
Ole Einar
Fischer
Sven
Perner
Wolfgang
2001
WSC
Pokljuka
Rostovtsev
Pavel
Cattarinussi
Rene
Hanevold
Halvard
2000
WSC
Holmenkollen
Andresen
Frode
Rostovtsev
Pavel
Cattarinussi
Rene
1999
WSC
Kontiolahti
Luck
Frank
Favre
Patrick
Andresen
Frode
1998
OWG
Nozawa Onsen
Bjørndalen
Ole Einar
Andresen
Frode
Räikkonen
Ville
1997
WSC
Brezno-Osrblie
Pallhuber
Wilfried
Cattarinussi
Rene
Ryzhenkov
Oleg
1996
WSC
Ruhpolding
Drachev
Vladimir
Maigourov
Viktor
Cattarinussi
Rene
1995
WSC
Antholz-Anterselva
Bailly-Salins
Patrice
Mouslimov
Pavel
Gross
Ricco
1994
OWG
Lillehammer
Tchepikov
Sergei
Gross
Ricco
Tarasov
Sergei Sen.
1993
WSC
Borovetz
Kirchner
Mark
Tyldum
Jon Åge
Tarasov
Sergei Sen.
1992
OWG
Les Saisies
Kirchner
Mark
Gross
Ricco
Eloranta
Harri
1991
WSC
Lahti
Kirchner
Mark
Luck
Frank
Kvalfoss
Eirik
1990
WSC
Holmenkollen
Kirchner
Mark
Kvalfoss
Eirik
Tchepikov
Sergei
1989
WSC
Feistritz
Luck
Frank
Kvalfoss
Eirik
Kashkarov
Yuri
1988
OWG
Canmore
Rötsch
Frank-Peter
Medvedtsev
Valeriy
Tchepikov
Sergei
1987
WSC
Lake Placid NY
Rötsch
Frank-Peter
Jacob
Matthias
Sehmisch
Andre
1986
WSC
Holmenkollen
Medvedtsev
Valeriy
Schuler
Franz
Sehmisch
Andre
1985
WSC
Ruhpolding
Rötsch
Frank-Peter
Kvalfoss
Eirik
Passler
Johann
1984
OWG
Veliko Polje
Kvalfoss
Eirik
Angerer
Peter
Jacob
Matthias
1983
WSC
Antholz-Anterselva
Kvalfoss
Eirik
Angerer
Peter
Eder
Alfred
1982
WSC
Minsk-Raubichi
Kvalfoss
Eirik
Ullrich
Frank
Alikin
Vladimir
1981
WSC
Lahti
Ullrich
Frank
Antila
Erkki
Mougel
Yvon
1980
OWG
Lake Placid NY
Ullrich
Frank
Alikin
Vladimir
Alyabyev
Anatoly
1979
WSC
Ruhpolding
Ullrich
Frank
Lirhus
Odd
Weiss
Luigi
1978
WSC
Hochfilzen
Ullrich
Frank
Rösch
Eberhard
Siebert
Klaus
1977
WSC
Vingrom
Tikhonov
Aleksandr
Kruglov
Nikolay
Ushakov
Alexander
1976
WSC
Antholz-Anterselva
Tikhonov
Aleksandr
Yelizarov
Aleksandr
Kruglov
Nikolay
1975
WSC
Antholz-Anterselva
Kruglov
Nikolay
Yelizarov
Aleksandr
Siebert
Klaus
1974
WSC
Minsk-Raubichi
Suutarinen
Juhani
Bartnik
Günter
Wadman
Torsten