2024 | WSC | Nove Mesto | Brandt Victor Nelin Jesper Ponsiluoma Martin Samuelsson Sebastian | Lægreid Sturla Holm Bø Tarjei Bø Johannes Thingnes Christiansen Vetle Sjåstad | Perrot Eric Claude Fabien Jacquelin Emilien Fillon Maillet Quentin |
2023 | WSC | Oberhof | Guigonnat Antonin Claude Fabien Jacquelin Emilien Fillon Maillet Quentin | Christiansen Vetle Sjåstad Bø Tarjei Lægreid Sturla Holm Bø Johannes Thingnes | Femling Peppe Ponsiluoma Martin Nelin Jesper Samuelsson Sebastian |
2022 | OWG | Taizicheng | Lægreid Sturla Holm Bø Tarjei Bø Johannes Thingnes Christiansen Vetle Sjåstad | Claude Fabien Jacquelin Emilien Desthieux Simon Fillon Maillet Quentin | Khalili Said Karimulla Loginov Alexander Tsvetkov Maxim Latypov Eduard |
2021 | WSC | Pokljuka | Lægreid Sturla Holm Bø Tarjei Bø Johannes Thingnes Christiansen Vetle Sjåstad | Femling Peppe Nelin Jesper Ponsiluoma Martin Samuelsson Sebastian | Khalili Said Karimulla Eliseev Matvey Loginov Alexander Latypov Eduard |
2020 | WSC | Antholz-Anterselva | Jacquelin Emilien Fourcade Martin Desthieux Simon Fillon Maillet Quentin | Christiansen Vetle Sjåstad Dale-Skjevdal Johannes Bø Tarjei Bø Johannes Thingnes | Lesser Erik Horn Philipp Peiffer Arnd Doll Benedikt |
2019 | WSC | Östersund | Birkeland Lars Helge Christiansen Vetle Sjåstad Bø Tarjei Bø Johannes Thingnes | Lesser Erik Rees Roman Peiffer Arnd Doll Benedikt | Eliseev Matvey Porshnev Nikita Malyshko Dmitry Loginov Alexander |
2018 | OWG | Pyeongchang | Femling Peppe Nelin Jesper Samuelsson Sebastian Lindström Fredrik | Birkeland Lars Helge Bø Tarjei Bø Johannes Thingnes Svendsen Emil Hegle | Lesser Erik Doll Benedikt Peiffer Arnd Schempp Simon |
2017 | WSC | Hochfilzen | Volkov Alexey Tsvetkov Maxim Babikov Anton Shipulin Anton | Beatrix Jean Guillaume Fillon Maillet Quentin Desthieux Simon Fourcade Martin | Mesotitsch Daniel Eberhard Julian Eder Simon Landertinger Dominik |
2016 | WSC | Holmenkollen | Bjørndalen Ole Einar Bø Tarjei Bø Johannes Thingnes Svendsen Emil Hegle | Lesser Erik Doll Benedikt Peiffer Arnd Schempp Simon | Gow Christian Smith Nathan Gow Scott Green Brendan |
2015 | WSC | Kontiolahti | Lesser Erik Böhm Daniel Peiffer Arnd Schempp Simon | Bjørndalen Ole Einar Bø Tarjei Bø Johannes Thingnes Svendsen Emil Hegle | Fourcade Simon Beatrix Jean Guillaume Fillon Maillet Quentin Fourcade Martin |
2014 | OWG | Sochi | Volkov Alexey Ustyugov Evgeny Malyshko Dmitry Shipulin Anton | Lesser Erik Böhm Daniel Peiffer Arnd Schempp Simon | Sumann Christoph Mesotitsch Daniel Eder Simon Landertinger Dominik |
2013 | WSC | Nove Mesto | Bjørndalen Ole Einar L'Abée-Lund Henrik Bø Tarjei Svendsen Emil Hegle | Fourcade Simon Beatrix Jean Guillaume Boeuf Alexis Fourcade Martin | Schempp Simon Birnbacher Andreas Peiffer Arnd Lesser Erik |
2012 | WSC | Ruhpolding | Bjørndalen Ole Einar Brattsveen Rune Bø Tarjei Svendsen Emil Hegle | Beatrix Jean Guillaume Fourcade Simon Boeuf Alexis Fourcade Martin | Schempp Simon Birnbacher Andreas Greis Michael Peiffer Arnd |
2011 | WSC | Khanty-Mansijsk | Bjørndalen Ole Einar Os Alexander Svendsen Emil Hegle Bø Tarjei | Shipulin Anton Ustyugov Evgeny Maksimov Maxim Tcherezov Ivan | Bilanenko Olexander Deryzemlya Andriy Semenov Sergey Sednev Serguei |
2010 | OWG | Whistler | Hanevold Halvard Bø Tarjei Svendsen Emil Hegle Bjørndalen Ole Einar | Eder Simon Mesotitsch Daniel Landertinger Dominik Sumann Christoph | Tcherezov Ivan Shipulin Anton Tchoudov Maxim Ustyugov Evgeny |
2009 | WSC | Pyeongchang | Svendsen Emil Hegle Berger Lars Hanevold Halvard Bjørndalen Ole Einar | Mesotitsch Daniel Eder Simon Landertinger Dominik Sumann Christoph | Rösch Michael Stephan Christoph Peiffer Arnd Greis Michael |
2008 | WSC | Östersund | Tcherezov Ivan Kruglov Jr. Nikolay Yaroshenko Dmitri Tchoudov Maxim | Svendsen Emil Hegle Brattsveen Rune Hanevold Halvard Bjørndalen Ole Einar | Rösch Michael Wolf Alexander Birnbacher Andreas Greis Michael |
2007 | WSC | Antholz-Anterselva | Tcherezov Ivan Tchoudov Maxim Yaroshenko Dmitri Kruglov Jr. Nikolay | Hanevold Halvard Berger Lars Andresen Frode Bjørndalen Ole Einar | Gross Ricco Rösch Michael Fischer Sven Greis Michael |
2006 | OWG | Pragelato | Gross Ricco Rösch Michael Fischer Sven Greis Michael | Tcherezov Ivan Tchepikov Sergei Rostovtsev Pavel Kruglov Jr. Nikolay | Robert Julien Defrasne Vincent Cannard Ferreol Poiree Raphaël |
2005 | WSC | Hochfilzen | Hanevold Halvard Eckhoff Stian Gjelland Egil Bjørndalen Ole Einar | Rozhkov Sergei Kruglov Jr. Nikolay Rostovtsev Pavel Tchepikov Sergei | Mesotitsch Daniel Pinter Friedrich Rottmann Wolfgang Sumann Christoph |
2004 | WSC | Oberhof | Luck Frank Gross Ricco Fischer Sven Greis Michael | Hanevold Halvard Berger Lars Gjelland Egil Bjørndalen Ole Einar | Cannard Ferreol Defrasne Vincent Robert Julien Poiree Raphaël |
2003 | WSC | Khanty-Mansijsk | Sendel Peter Fischer Sven Gross Ricco Luck Frank | Maigourov Viktor Rostovtsev Pavel Rozhkov Sergei Tchepikov Sergei | Aidarov Alexei Drachev Vladimir Valiullin Rustam Ryzhenkov Oleg |
2002 | OWG | Soldier Hollow UT | Hanevold Halvard Andresen Frode Gjelland Egil Bjørndalen Ole Einar | Gross Ricco Sendel Peter Fischer Sven Luck Frank | Marguet Gilles Defrasne Vincent Robert Julien Poiree Raphaël |
2001 | WSC | Pokljuka | Marguet Gilles Defrasne Vincent Robert Julien Poiree Raphaël | Aidarov Alexei Syman Alexandr Ryzhenkov Oleg Sashurin Vadim | Gjelland Egil Andresen Frode Hanevold Halvard Bjørndalen Ole Einar |
2000 | WSC | Lahti | Maigourov Viktor Rozhkov Sergei Drachev Vladimir Rostovtsev Pavel | Gjelland Egil Andresen Frode Hanevold Halvard Bjørndalen Ole Einar | Luck Frank Sendel Peter Fischer Sven Gross Ricco |
1999 | WSC | Kontiolahti | Aidarov Alexei Ivashko Petr Sashurin Vadim Ryzhenkov Oleg | Maigourov Viktor Drachev Vladimir Rozhkov Sergei Rostovtsev Pavel | Hanevold Halvard Bjørndalen Dag Andresen Frode Bjørndalen Ole Einar |
1998 | OWG | Nozawa Onsen | Gross Ricco Sendel Peter Fischer Sven Luck Frank | Gjelland Egil Hanevold Halvard Bjørndalen Dag Bjørndalen Ole Einar | Mouslimov Pavel Drachev Vladimir Tarasov Sergei Sen. Maigourov Viktor |
1997 | WSC | Brezno-Osrblie | Gross Ricco Sendel Peter Fischer Sven Luck Frank | Gjelland Egil Tyldum Jon Åge Bjørndalen Dag Bjørndalen Ole Einar | Cattarinussi Rene Pallhuber Wilfried Favre Patrick Carrara Pieralberto |
1996 | WSC | Ruhpolding | Maigourov Viktor Drachev Vladimir Tarasov Sergei Sen. Kobelev Alexei | Gross Ricco Sendel Peter Luck Frank Fischer Sven | Aidarov Alexei Ryzhenkov Oleg Sashurin Vadim Popov Alexandr |
1995 | WSC | Antholz-Anterselva | Gross Ricco Kirchner Mark Luck Frank Fischer Sven | Laurent Lionel Bailly-Salins Patrice Dusserre Thierry Flandin Herve | Chochriakov Igor Popov Alexandr Ryzhenkov Oleg Sashurin Vadim |
1994 | OWG | Lillehammer | Gross Ricco Luck Frank Kirchner Mark Fischer Sven | Kirienko Valeri Drachev Vladimir Tarasov Sergei Sen. Tchepikov Sergei | Dusserre Thierry Bailly-Salins Patrice Laurent Lionel Flandin Herve |
1993 | WSC | Borovetz | Pallhuber Wilfried Passler Johann Carrara Pieralberto Zingerle Andreas | Medvedtsev Valeriy Kirienko Valeri Tarasov Sergei Sen. Tchepikov Sergei | Fischer Sven Luck Frank Kirchner Mark Steinigen Jens |
1992 | OWG | Les Saisies | Gross Ricco Steinigen Jens Kirchner Mark Fischer Fritz | Medvedtsev Valeriy Popov Alexandr Kirienko Valeri Tchepikov Sergei | Johansson Ulf Andersson Leif Wiksten Tord Löfgren Mikael |
1991 | WSC | Lahti | Gross Ricco Luck Frank Kirchner Mark Fischer Fritz | Kashkarov Yuri Popov Alexandr Tarasov Sergei Sen. Tchepikov Sergei | Einang Geir Kvalfoss Eirik Tyldum Jon Åge Fenne Gisle |
1990 | WSC | Kontiolahti | Carrara Pieralberto Pallhuber Wilfried Passler Johann Zingerle Andreas | Blond Xavier Gerbier Thierry Dumont Christian Flandin Herve | Luck Frank Sehmisch Andre Kirchner Mark Anders Birk |
1989 | WSC | Feistritz | Luck Frank Sehmisch Andre Rötsch Frank-Peter Anders Birk | Kashkarov Yuri Tchepikov Sergei Popov Alexandr Bouligin Sergei | Einang Geir Glimsdal Sylfest Fenne Gisle Kvalfoss Eirik |
1988 | OWG | Canmore | Vassiliev Dmitry Tchepikov Sergei Popov Alexandr Medvedtsev Valeriy | Reiter Ernst Höck Stefan Fischer Fritz Angerer Peter | Kiem Werner Taschler Gottlieb Passler Johann Zingerle Andreas |
1987 | WSC | Lake Placid NY | Wirth Jurgen Rötsch Frank-Peter Jacob Matthias Sehmisch Andre | Vassiliev Dmitry Popov Alexandr Kashkarov Yuri Medvedtsev Valeriy | Reiter Ernst Fritzenwenger Herbert Angerer Peter Fischer Fritz |
1986 | WSC | Holmenkollen | Vassiliev Dmitry Kashkarov Yuri Medvedtsev Valeriy Bouligin Sergei | Wirth Jurgen Rötsch Frank-Peter Jacob Matthias Sehmisch Andre | Kiem Werner Taschler Gottlieb Passler Johann Zingerle Andreas |
1985 | WSC | Ruhpolding | Kashkarov Yuri Salna Algimantas Zenkov Andrei Bouligin Sergei | Sehmisch Andre Jacob Matthias Göthel Ralf Rötsch Frank-Peter | Fritzenwenger Herbert Pichler Walter Angerer Peter Fischer Fritz |
1984 | OWG | Veliko Polje | Vassiliev Dmitry Kashkarov Yuri Salna Algimantas Bouligin Sergei | Lirhus Odd Kvalfoss Eirik Storsveen Rolf Søbak Kjell | Reiter Ernst Pichler Walter Angerer Peter Fischer Fritz |
1983 | WSC | Antholz-Anterselva | Bouligin Sergei Salna Algimantas Kashkarov Yuri Miloradov Petr | Jung Mathias Rötsch Frank-Peter Ullrich Frank Jacob Matthias | Nerhagen Øivind Søbak Kjell Kvalfoss Eirik Lirhus Odd |
1982 | WSC | Minsk-Raubichi | Jung Mathias Jacob Matthias Ullrich Frank Hellmich Bernd | Kvalfoss Eirik Søbak Kjell Storsveen Rolf Lirhus Odd | Alikin Vladimir Barnachov Vladimir Semenov Viktor Alyabyev Anatoly |
1981 | WSC | Lahti | Jung Mathias Jacob Matthias Ullrich Frank Rösch Eberhard | Bernreiter Franz Schweiger Andreas Angerer Peter Fischer Fritz | Alikin Vladimir Barnachov Vladimir Gavrikov Vladimir Alyabyev Anatoly |
1980 | OWG | Lake Placid NY | Alikin Vladimir Tikhonov Aleksandr Barnachov Vladimir Alyabyev Anatoly | Jung Mathias Siebert Klaus Ullrich Frank Rösch Eberhard | Bernreiter Franz Estner Hans Angerer Peter Winkler Gerd |
1979 | WSC | Ruhpolding | Beer Manfred Siebert Klaus Ullrich Frank Rösch Eberhard | Halonen Simo Antila Erkki Seppänen Raimo Ikola Heikki | Alikin Vladimir Barnachov Vladimir Kruglov Nikolay Tikhonov Aleksandr |
1978 | WSC | Hochfilzen | Beer Manfred Siebert Klaus Ullrich Frank Rösch Eberhard | Svendsberget Tor Nilsen Roar Lirhus Odd Johansen Sigleif | Mehringer Heinrich Estner Hans Schweiger Andreas Winkler Gerd |
1977 | WSC | Vingrom | Yelizarov Aleksandr Ushakov Alexander Kruglov Nikolay Tikhonov Aleksandr | Antila Erkki Seppänen Raimo Halonen Simo Ikola Heikki | Beer Manfred Siebert Klaus Ullrich Frank Geyer Manfred |
1976 | OWG | Seefeld | Yelizarov Aleksandr Biakov Ivan Kruglov Nikolay Tikhonov Aleksandr | Flöjt Henrik Saira Esko Suutarinen Juhani Ikola Heikki | Menz Karl-Heinz Ullrich Frank Beer Manfred Geyer Manfred |
1975 | WSC | Antholz-Anterselva | Flöjt Henrik Halonen Simo Suutarinen Juhani Ikola Heikki | Ushakov Alexander Yelizarov Aleksandr Tikhonov Aleksandr Kruglov Nikolay | Szpunar Jan Rapacz Andrzej Zieba Ludwik Trukhan Wojciech |
1974 | WSC | Minsk-Raubichi | Ushakov Alexander Tikhonov Aleksandr Kolmakov Juri Kruglov Nikolay | Halonen Simo Flöjt Heikki Suutarinen Juhani Ikola Heikki | Hanssen Terje Ludvik Hovda Kåre Hovda Kjell Svendsberget Tor |
1973 | WSC | Lake Placid NY | Kovalev Gennadiy Safin Rinnat Kolmakov Juri Tikhonov Aleksandr | Hovda Kjell Gjelten Esten Tveiten Ragnar Svendsberget Tor | Speer Dieter Geyer Manfred Wiegand Herbert Bartnik Günter |
1972 | OWG | Sapporo | Tikhonov Aleksandr Safin Rinnat Biakov Ivan Mamatov Viktor | Saira Esko Suutarinen Juhani Ikola Heikki Röppänen Mauri Uolevi | Knauthe Hansjörg Meischner Joachim Speer Dieter Koschka Horst |
1971 | WSC | Hämeenlinna | Tikhonov Aleksandr Mamatov Viktor Safin Rinnat Muchitov Nikolai | Svendsberget Tor Tveiten Ragnar Solberg Magnar Nordkild Ivar | Rozak Jozef Rapacz Andrzej Klima Aleksander Stopka Jozef |
1970 | WSC | Östersund | Tikhonov Aleksandr Mamatov Viktor Safin Rinnat Ushakov Alexander | Svendsberget Tor Tveiten Ragnar Solberg Magnar Gjelten Esten | Jahn Hans-Gert Knauthe Hansjörg Speer Dieter Koschka Horst |
1969 | WSC | Zakopane | Tikhonov Aleksandr Mamatov Viktor Safin Rinnat Gundartsev Vladimir | Istad Jon Tveiten Ragnar Solberg Magnar Gjelten Esten | Vähäkylä Kalevi Röppänen Mauri Uolevi Luukkonen Mauno Marttinen Esko |
1968 | OWG | Autrans - Grenoble | Tikhonov Aleksandr Puzanov Nikolay Mamatov Viktor Gundartsev Vladimir | Wærhaug Ola Jordet Olav Solberg Magnar Istad Jon | Arwidsson Lars-Göran Eriksson Tore Petrusson Olov Algot Olsson Holmfrid |
1967 | WSC | Altenberg | Istad Jon Tveiten Ragnar Wærhaug Ola Jordet Olav | Tikhonov Aleksandr Mamatov Viktor Safin Rinnat Puzanov Nikolay | Petrusson Olov Algot Eriksson Tore Olsson Holmfrid Ohlin Sture |
1966 | WSC | Garmisch Partenkirchen | Nordkild Ivar Jordet Olav Istad Jon Tveiten Ragnar | Rubis Jozef Lukaszczyk Stanislaw Szczepaniak Stanislaw Sobczak Josef | Ohlin Sture Petrusson Olov Algot Eriksson Sten Olsson Holmfrid |