Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Hall of Fame
Annual Cups
Championships
Maraton
Misc
Victories
TdS
Main
15 km (10&18)
30 km
50 km
Pursuit/Duathlon
Sprint
Team Sprint
Relay
All
OWG
WSC
Men
Women
Date
Gold
Silver
Bronze
2022
OWG
Taizicheng
Bolshunov
Alexander
Yakimushkin
Ivan
Krüger
Simen Hegstad
2003
WSC
Val di Fiemme
Alsgaard
Thomas
Aukland
Anders
Estil
Frode
2002
OWG
Soldier Hollow, UT
Hoffmann
Christian
Botvinov
Mikhail
Skjeldal
Kristen
2001
WSC
Lahti
Veerpalu
Andrus
Estil
Frode
Ivanov
Mikhail
1999
WSC
Ramsau am Dachstein
Myllylä
Mika
Alsgaard
Thomas
Dæhlie
Bjørn
1998
OWG
Hakuba
Myllylä
Mika
Jevne
Erling
Fauner
Silvio
1997
WSC
Trondheim
Prokourorov
Alexei
Dæhlie
Bjørn
Alsgaard
Thomas
1995
WSC
Thunder Bay, ON
Smirnov
Vladimir
Dæhlie
Bjørn
Prokourorov
Alexei
1994
OWG
Lillehammer
Alsgaard
Thomas
Dæhlie
Bjørn
Myllylä
Mika
1993
WSC
Falun
Dæhlie
Bjørn
Ulvang
Vegard
Smirnov
Vladimir
1992
OWG
Les Saisies
Ulvang
Vegard
Dæhlie
Bjørn
Langli
Terje
1991
WSC
Val di Fiemme
Svan
Gunde
Smirnov
Vladimir
Ulvang
Vegard
1989
WSC
Lahti
Smirnov
Vladimir
Ulvang
Vegard
Majbäck
Christer
1988
OWG
Canmore, AB
Prokourorov
Alexei
Smirnov
Vladimir
Ulvang
Vegard
1987
WSC
Oberstdorf
Wassberg
Thomas
Karvonen
Aki
Majbäck
Christer
1985
WSC
Seefeld in Tirol
Svan
Gunde
Aunli
Ove
Kirvesniemi
Harri
1984
OWG
Veliko Polje
Zimjatov
Nikolaj
Zavialov
Alexander
Svan
Gunde
1982
WSC
Holmenkollen
Eriksson
Thomas
Eriksen
Lars Erik
Koch
Bill
1980
OWG
Lake Placid, NY
Zimjatov
Nikolaj
Rotchev
Vasily
Lebanov
Ivan
1978
WSC
Lahti
Savelyev
Sergey
Zimjatov
Nikolaj
Luszczek
Josef
1976
OWG
Seefeld in Tirol
Savelyev
Sergey
Koch
Bill
Garanin
Ivan
1974
WSC
Falun
Magnusson
Thomas
Mieto
Juha
Staszel
Jan
1972
OWG
Sapporo
Vedenin
Vyacheslav
Tyldum
Pål
Harviken
Johannes
1970
WSC
Vysoké Tatry
Vedenin
Vyacheslav
Grimmer
Gerhard
Martinsen
Odd
1968
OWG
Autrans
Nones
Franco
Martinsen
Odd
Mäntyranta
Eero
1966
WSC
Holmenkollen
Mäntyranta
Eero
Laurila
Kalevi
Demel
Walter
1964
OWG
Seefeld in Tirol
Mäntyranta
Eero
Grønningen
Harald
Voronchikhin
Igor
1962
WSC
Zakopane
Mäntyranta
Eero
Stefansson
Janne
Deflorian
Giulio
1960
OWG
McKinney Creek, CA
Jernberg
Sixten
Rämgård
Rolf
Anikin
Nikolay
1958
WSC
Lahti
Hämäläinen
Kalevi
Kolchin
Pavel
Jernberg
Sixten
1956
OWG
Cortina d'Ampezzo
Hakulinen
Veikko
Jernberg
Sixten
Kolchin
Pavel
1954
WSC
Falun
Kuzin
Vladimir
Hakulinen
Veikko
Lautala
Martti
1926
WSC
Lahti
Raivio
Matti
Lappalainen
Tauno
Saarinen
Veli