Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Hall of Fame
Annual Cups
Championships
Maraton
Misc
Victories
TdS
Main
15 km (10&18)
30 km
50 km
Pursuit/Duathlon
Sprint
Team Sprint
Relay
All
OWG
WSC
Men
Women
Date
Gold
Silver
Bronze
2023
WSC
Planica
Krüger
Simen Hegstad
Amundsen
Harald Østberg
Holund
Hans Christer
2022
OWG
Taizicheng
Niskanen
Iivo
Bolshunov
Alexander
Klæbo
Johannes Høsflot
2021
WSC
Oberstdorf
Holund
Hans Christer
Krüger
Simen Hegstad
Amundsen
Harald Østberg
2019
WSC
Seefeld in Tirol
Sundby
Martin Johnsrud
Bessmertnykh
Alexander
Niskanen
Iivo
2018
OWG
Alpensia Resort
Cologna
Dario
Krüger
Simen Hegstad
Spitsov
Denis
2017
WSC
Lahti
Niskanen
Iivo
Sundby
Martin Johnsrud
Dyrhaug
Niklas
2015
WSC
Falun
Olsson
Johan
Manificat
Maurice
Gløersen
Anders
2014
OWG
Sóchi
Cologna
Dario
Olsson
Johan
Rickardsson
Daniel
2013
WSC
Val di Fiemme
Northug
Petter
Olsson
Johan
Gjerdalen
Tord Asle
2011
WSC
Holmenkollen
Heikkinen
Matti
Rønning
Eldar
Sundby
Martin Johnsrud
2010
OWG
Whistler, BC
Cologna
Dario
Piller Cottrer
Pietro
Bauer
Lukas
2009
WSC
Liberec
Veerpalu
Andrus
Bauer
Lukas
Heikkinen
Matti
2007
WSC
Sapporo
Berger
Lars
Karneyenka
Leanid
Angerer
Tobias
2006
OWG
Pragelato
Veerpalu
Andrus
Bauer
Lukas
Angerer
Tobias
2005
WSC
Oberstdorf
Piller Cottrer
Pietro
Valbusa
Fulvio
Hofstad
Tore Ruud
2003
WSC
Val di Fiemme
Teichmann
Axel
Mae
Jaak
Estil
Frode
2002
OWG
Soldier Hollow, UT
Veerpalu
Andrus
Estil
Frode
Mae
Jaak
2001
WSC
Lahti
Elofsson
Per
Fredriksson
Mathias
Hjelmeset
Odd-Bjørn
1991
WSC
Val di Fiemme
Dæhlie
Bjørn
Svan
Gunde
Smirnov
Vladimir
1989
WSC
Lahti
Kirvesniemi
Harri
Mikkelsplass
Pål Gunnar
Ulvang
Vegard
1989
WSC
Lahti
Svan
Gunde
Mogren
Torgny
Håland
Lars
1988
OWG
Canmore, AB
Devjatiarov
Mikhail
Mikkelsplass
Pål Gunnar
Smirnov
Vladimir
1987
WSC
Oberstdorf
Albarello
Marco
Wassberg
Thomas
Devjatiarov
Mikhail
1985
WSC
Seefeld in Tirol
Härkönen
Kari
Wassberg
Thomas
De Zolt
Maurilio
1984
OWG
Veliko Polje
Svan
Gunde
Karvonen
Aki
Kirvesniemi
Harri
1982
WSC
Holmenkollen
Brå
Oddvar
Zavialov
Alexander
Kirvesniemi
Harri
1980
OWG
Lake Placid, NY
Wassberg
Thomas
Mieto
Juha
Aunli
Ove
1978
WSC
Lahti
Luszczek
Josef
Belyayev
Yevgeny
Mieto
Juha
1976
OWG
Seefeld in Tirol
Bazhukov
Nikolay
Belyayev
Yevgeny
Koivisto
Arto
1974
WSC
Falun
Myrmo
Magne
Grimmer
Gerhard
Rotchev
Vasily
1972
OWG
Sapporo
Lundbäck
Sven-Åke
Simashov
Fyodor
Formo
Ivar
1970
WSC
Vysoké Tatry
Åslund
Lars-Göran
Martinsen
Odd
Simashov
Fyodor
1968
OWG
Autrans
Grønningen
Harald
Mäntyranta
Eero
Larsson
Gunnar
1966
WSC
Holmenkollen
Eggen
Gjermund
Ellefsæter
Ole
Martinsen
Odd
1964
OWG
Seefeld in Tirol
Mäntyranta
Eero
Grønningen
Harald
Jernberg
Sixten
1962
WSC
Zakopane
Rönnlund
Assar
Grønningen
Harald
Østby
Einar
1960
OWG
McKinney Creek, CA
Brusveen
Håkon
Jernberg
Sixten
Hakulinen
Veikko
1958
WSC
Lahti
Hakulinen
Veikko
Kolchin
Pavel
Shelyukhin
Anatoly
1956
OWG
Cortina d'Ampezzo
Brenden
Hallgeir
Jernberg
Sixten
Kolchin
Pavel
1954
WSC
Falun
Hakulinen
Veikko
Viitanen
Arvo
Kiuru
August
1952
OWG
Holmenkollen
Brenden
Hallgeir
Mäkelä
Tapio
Lonkila
Paavo
1950
WSC
Lake Placid, NY
Åström
Karl-Erik
Josefsson
Enar
Nyaas
Arnjolt
1948
OWG
St. Moritz
Lundström
Martin
Östensson
Nils
Eriksson
Gunnar
1939
WSC
Zakopane
Kurikkalla
Jussi
Karppinen
Klaes
Pahlin
Carl
1938
WSC
Lahti
Pitkänen
Pauli
Dahlqvist
Alfred
Jalkanen
Kalle
1937
WSC
Chamonix
Bergendahl
Lars
Jalkanen
Kalle
Niemi
Pekka
1936
OWG
Garmisch-Partenkirchen
Larsson
Erik
Hagen
Oddbjørn
Niemi
Pekka
1935
WSC
Vysoké Tatry
Karppinen
Klaes
Hagen
Oddbjørn
Hoffsbakken
Olaf
1934
WSC
Sollefteå
Nurmela
Sulo
Saarinen
Veli
Lappalainen
Martti
1933
WSC
Innsbruck
Englund
Nils
Bergström
Hjalmar
Liikkanen
Väinö
1932
OWG
Lake Placid, NY
Utterström
Sven
Wikström
Axel
Saarinen
Veli
1931
WSC
Oberhof
Grøttumsbråten
Johan
Hovde
Kristian
Svärd
Nils
1930
WSC
Holmenkollen
Rustadstuen
Arne
Brodahl
Trygve
Lappalainen
Tauno
1929
WSC
Zakopane
Saarinen
Veli
Knuutila
Anselm
Bergström
Hjalmar
1928
OWG
St. Moritz
Grøttumsbråten
Johan
Hegge
Ole
Ødegaard
Reidar
1927
WSC
Cortina d'Ampezzo
Lindgren
John
Donth
Franz
Schneider
Viktor
1925
WSC
Janské Lázně
Nemecky
Josef
Donth
Franz
Erleback
Josef
1924
OWG
Chamonix
Haug
Thorleif
Grøttumsbråten
Johan
Niku
Tapani