Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Hall of Fame
Annual Cups
Championships
Maraton
Misc
Victories
TdS
Main
15 km (10&18)
30 km
50 km
Pursuit/Duathlon
Sprint
Team Sprint
Relay
All
OWG
WSC
Men
Women
Date
Gold
Silver
Bronze
2023
WSC
Planica
Golberg
Pål
Klæbo
Johannes Høsflot
Poromaa
William
2021
WSC
Oberstdorf
Iversen
Emil
Bolshunov
Alexander
Krüger
Simen Hegstad
2019
WSC
Seefeld in Tirol
Holund
Hans Christer
Bolshunov
Alexander
Røthe
Sjur
2018
OWG
Alpensia Resort
Niskanen
Iivo
Bolshunov
Alexander
Larkov
Andrey
2017
WSC
Lahti
Harvey
Alex
Ustiugov
Sergey
Heikkinen
Matti
2015
WSC
Falun
Northug
Petter
Bauer
Lukas
Olsson
Johan
2014
OWG
Sóchi
Legkov
Alexander
Vylegzhanin
Maxim
Chernousov
Ilia
2013
WSC
Val di Fiemme
Olsson
Johan
Cologna
Dario
Poltoranin
Alexey
2011
WSC
Holmenkollen
Northug
Petter
Vylegzhanin
Maxim
Gjerdalen
Tord Asle
2010
OWG
Whistler, BC
Northug
Petter
Teichmann
Axel
Olsson
Johan
2009
WSC
Liberec
Northug
Petter
Vylegzhanin
Maxim
Angerer
Tobias
2007
WSC
Sapporo
Hjelmeset
Odd-Bjørn
Estil
Frode
Filbrich
Jens
2006
OWG
Pragelato
Di Centa
Giorgio
Dementiev
Eugeniy
Botvinov
Mikhail
2005
WSC
Oberstdorf
Estil
Frode
Aukland
Anders
Hjelmeset
Odd-Bjørn
2003
WSC
Val di Fiemme
Koukal
Martin
Södergren
Anders
Brink
Jörgen
2002
OWG
Soldier Hollow, UT
Ivanov
Mikhail
Veerpalu
Andrus
Hjelmeset
Odd-Bjørn
2001
WSC
Lahti
Mühlegg
Johann
Sommerfeldt
Rene
Krianine
Sergej
1999
WSC
Ramsau am Dachstein
Myllylä
Mika
Veerpalu
Andrus
Botvinov
Mikhail
1998
OWG
Hakuba
Dæhlie
Bjørn
Jonsson
Niklas
Hoffmann
Christian
1997
WSC
Trondheim
Myllylä
Mika
Jevne
Erling
Dæhlie
Bjørn
1995
WSC
Thunder Bay, ON
Fauner
Silvio
Dæhlie
Bjørn
Smirnov
Vladimir
1994
OWG
Lillehammer
Smirnov
Vladimir
Myllylä
Mika
Sivertsen
Sture
1993
WSC
Falun
Mogren
Torgny
Balland
Herve
Dæhlie
Bjørn
1992
OWG
Les Saisies
Dæhlie
Bjørn
De Zolt
Maurilio
Vanzetta
Giorgio
1991
WSC
Val di Fiemme
Mogren
Torgny
Svan
Gunde
De Zolt
Maurilio
1989
WSC
Lahti
Svan
Gunde
Mogren
Torgny
Prokourorov
Alexei
1988
OWG
Canmore, AB
Svan
Gunde
De Zolt
Maurilio
Grünenfelder
Andreas
1987
WSC
Oberstdorf
De Zolt
Maurilio
Wassberg
Thomas
Mogren
Torgny
1985
WSC
Seefeld in Tirol
Svan
Gunde
De Zolt
Maurilio
Aunli
Ove
1984
OWG
Veliko Polje
Wassberg
Thomas
Svan
Gunde
Karvonen
Aki
1982
WSC
Holmenkollen
Wassberg
Thomas
Burlakov
Juri
Eriksen
Lars Erik
1980
OWG
Lake Placid, NY
Zimjatov
Nikolaj
Mieto
Juha
Zavialov
Alexander
1978
WSC
Lahti
Lundbäck
Sven-Åke
Belyayev
Yevgeny
Pierrat
Jean-Paul
1976
OWG
Seefeld in Tirol
Formo
Ivar
Klause
Gert-Dietmar
Södergren
Benny
1974
WSC
Falun
Grimmer
Gerhard
Henych
Stanislav
Magnusson
Thomas
1972
OWG
Sapporo
Tyldum
Pål
Myrmo
Magne
Vedenin
Vyacheslav
1970
WSC
Vysoké Tatry
Oikarainen
Kalevi
Vedenin
Vyacheslav
Grimmer
Gerhard
1968
OWG
Autrans
Ellefsæter
Ole
Vedenin
Vyacheslav
Haas
Josef
1966
WSC
Holmenkollen
Eggen
Gjermund
Tiainen
Arto
Mäntyranta
Eero
1964
OWG
Seefeld in Tirol
Jernberg
Sixten
Rönnlund
Assar
Tiainen
Arto
1962
WSC
Zakopane
Jernberg
Sixten
Rönnlund
Assar
Hämäläinen
Kalevi
1960
OWG
McKinney Creek, CA
Hämäläinen
Kalevi
Hakulinen
Veikko
Rämgård
Rolf
1958
WSC
Lahti
Jernberg
Sixten
Hakulinen
Veikko
Viitanen
Arvo
1956
OWG
Cortina d'Ampezzo
Jernberg
Sixten
Hakulinen
Veikko
Terentyev
Fyodor
1954
WSC
Falun
Kuzin
Vladimir
Hakulinen
Veikko
Viitanen
Arvo
1952
OWG
Holmenkollen
Hakulinen
Veikko
Kolehmainen
Eero
Estenstad
Magnar
1950
WSC
Lake Placid, NY
Eriksson
Gunnar
Josefsson
Enar
Karlsson
Nils
1948
OWG
St. Moritz
Karlsson
Nils
Eriksson
Harald
Vanninen
Benjam
1939
WSC
Zakopane
Bergendahl
Lars
Karppinen
Klaes
Gjøslien
Oskar
1938
WSC
Lahti
Jalkanen
Kalle
Rantalathi
Alvar
Bergendahl
Lars
1937
WSC
Chamonix
Niemi
Pekka
Karppinen
Klaes
Demetz
Vincenzo
1936
OWG
Garmisch-Partenkirchen
Wiklund
Elis
Wikström
Axel
Englund
Nils
1935
WSC
Vysoké Tatry
Englund
Nils
Karppinen
Klaes
Brodahl
Trygve
1934
WSC
Sollefteå
Wiklund
Elis
Englund
Nils
Remes
Olli
1933
WSC
Innsbruck
Saarinen
Veli
Utterström
Sven
Bergström
Hjalmar
1932
OWG
Lake Placid, NY
Saarinen
Veli
Liikkanen
Väinö
Rustadstuen
Arne
1931
WSC
Oberhof
Stenen
Ole
Vangli
Martin Peder
Lindberg
Karl
1930
WSC
Holmenkollen
Utterström
Sven
Rustadstuen
Arne
Paananen
Adiel
1929
WSC
Zakopane
Knuutila
Anselm
Saarinen
Veli
Hansson
Olle
1928
OWG
St. Moritz
Hedlund
Per-Erik
Jonsson
Gustaf
Andersson
Volger
1927
WSC
Cortina d'Ampezzo
Lindgren
John
Wikström
John
Donth
Franz
1926
WSC
Lahti
Raivio
Matti
Lappalainen
Tauno
Kjelbotn
Olav
1925
WSC
Janské Lázně
Donth
Franz
Häckel
Frantisek
Ettrich
Antonin
1924
OWG
Chamonix
Haug
Thorleif
Strømstad
Thoralf
Grøttumsbråten
Johan